X
Produkt byl přidán do objednávky.
Úvod Zajímavé články Příprava jezírka na zimu

Příprava jezírka na zimu aneb jak zazimovat jezírko

zahradní jezírko v ziměI když nás počasí ještě nestraší nízkými teplotami, je dobré se připravit na zimu. Před chladným počasím nepotřebuje ochránit jen váš dům a zahrada, ale i vaše zahradní jezírko. Jako zkušení odborníci vám proto rádi poradíme, jak nejlépe zazimovat jezírko.

Postup přípravy zazimování jezírka se volí podle velikosti a jeho využití. Důležité je především to, jestli máte v jezírku ryby. Pro jejich přežití musí být samozřejmě zabezpečeno alespoň základní okysličení. K tomu musí být jezírko předem uzpůsobeno, nebo musí být v provozu provzdušňovače, které to nahradí.

Co může zima způsobit zahradnímu jezírku?

    • poškození filtrace
    • roztržení skimmeru
    • úhyn rybek
    • zkažení vody pod ledem

Jezírko má v zimě svou odpočinkovou fázi, na kterou musí být dostatečně připraveno. Při špatné úpravě totiž jezírko v zimě utrpí značné škody. Mráz nejen že poškozuje filtrační technologii, ale v případě zahradního jezírka s rybkami způsobuje i jejich strádání a následný úhyn. Musí se také počítat s větším objemem zmražené vody.

Co na zimu schovat?

Nikdy nerozbíjejte led. Mohli byste poškodit fólii a otřesy by navíc mohly zabít rybky.

Přípravu jezírka na zimu se vyplatí dělat pěkně od základu. Před prvním mrazem proto odstraňte všechny kluzké předměty z okolí jezírka, aby nedošlo v zimě k podklouznutí a nepříjemnému úrazu.  Pokud má vaše jezírko skimmer (odsávač povrchových nečistot), tak na zimu upustěte vodu pod úroveň skimmeru, aby nedošlo po zmrznutí vody k jeho roztržení. Když nemůžete vodu odpustit (například kvůli čerpadlu), tak skimmer z jezírka na zimu vyjměte.

Vždy na zimu ukliďte UVC lampy, které jsou stejně v našich podmínkách přes zimu nevyužité, protože se řasy ve vodě za nízkých teplot nepřemnoží. UVC lampu nechte vysušitukliďte ji do sucha. Při uložení si samozřejmě zkontrolujte její stav a dávejte pozor, aby se mechanicky nepoškodila. Samotný filtr i filtrační sadu na zimu také vypusťte. Vždy zkontrolujte, jestli v ní nezbylo větší množství vody, které by filtraci mohlo poničit. Filtrační médium poté uložte na nemrznoucí místo, kde se zabrání poškození.

Co na zimu připravit?

čerpadlo na přezimování jezírkaVětší zahradní jezírko v zimě nezamrzá do hloubky a mrazy v něm vydrží i čerpadlo. To můžete nechat ve vodě, pokud je uloženo ve větší hloubce než 80 cm. Jedná se totiž o nezámrznou úroveň, takže mu nehrozí mechanické poškození zamrzlou vodou. Pokud však máte čerpadlo v nižší hloubce, tak ho z jezírka na zimu vyndejte. Na následné uskladnění je ideální např. kbelík s vodou, který uložíte na místo, kde nemrzne.

Pokud chcete udržet vodu jezírka na zimu provzdušněnou, můžete použít vzduchovací kameny. Ty umístěte přibližně 20 centimetrů pod hladinu, kde budou čeřit vodní hladinu, aby nezamrzla. K tomu můžete účinně využít i protimrazová čerpadla, která ženou teplejší vodu na hladinu a zjišťují nezamrzlý otvor. Jsou tak vhodné i do jezírka s rybami. Pro větší množství ryb je však lepší kvalitní vzduchování, které využijete celoročně.

Při dodržení správného postupu, jak zazimovat jezírko, nedojde k poškození. Budete se tak moci těšit z vašeho zahradního jezírka po mnoho let. Rádi vám poradímedodáme veškerý potřebný sortiment, aby bylo i vaše jezírko v zimě chráněné.

Chcete více informací o zahradních jezírkách? Napište nám!

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Odeslat zprávu", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Vaše osobní údaje nejsou nikde zveřejňovány a splňují požadavky GDPR.

Vytisknout stránku

Kontaktujte nás

OK ZAHRADY s.r.o.
Jos. Jungmanna 1735
504 01   Nový Bydžov

tel.: 730 891 202
email: eshop@okzahrady.cz

Top produkty

© 2020, OK ZAHRADY – všechna práva vyhrazena

Ochrana osobních údajů (GDPR) | Prohlášení o přístupnosti | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | E-shop vytvořen na Profesionální CMS